پایگاه خبری خانه فوتبال:

سازمان هواشناسی کشور یک سازمان دولتی است.سازمان هواشناسی مسئولیت رصد و بررسی و آمار هوا و بارش را به عهده دارد.سازمان هواشناسی با بررسی نقشه های هواشناسی و اطلاعات ماهواره ای سعی در اعلام وضعیت آینده هوا و هشدار لازم دارد.سازمان هواشناسی کشور نسبت به بارش های سیل آسا در استان ها هشدار داد

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: روز آینده در اغلب نقاط کشور جوی پایداری و آسمانی صاف داریم و فقط در نقاطی از ارتفاعات آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی بارش پراکنده پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، صادق ضیائیان درباره آخرین وضعیت جوی کشور اظهار داشت: امروز سامانه بارشی که در شرق و جنوب شرق فعال است به تدریج از کشور خارج می‌شود.

هواشناسی/ سامانه بارشی جدید ۶ فروردین از راه می‌رسد

وی افزود: روز آینده در اغلب نقاط کشور جوی پایداری و آسمانی صاف داریم و فقط در نقاطی از ارتفاعات آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی بارش پراکنده پیش‌بینی می‌شود.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: شنبه پنجم فروردین با گذر امواج کم دامنه از روی کشور در برخی نقاط شمال غرب، غرب و ارتفاعات و دامنه‌های البرز غربی افزایش ابر و رگبار پراکنده داریم.

ضیائیان افزود: روز یکشنبه ششم فرودین سامانه بارشی جدیدی از غرب وارد کشور می‌شود و موجب بارش باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقت در مناطقی از غرب، شمال غرب، جنوب غرب و سپس ارتفاعات و دامنه‌های زاگرس مرکزی و جنوبی می‌شود. همچنین ارتفاعات و دامنه‌های البرز در استان‌های قزوین، البرز و تهران را در برمی‌گیرد. در ارتفاعات این مناطق بارش برف و کولاک نیز خواهیم داشت.

وی عنوان کرد: روز دوشنبه این سامانه بارشی کل کشور را در می‌گیرد و فقط در سیستان و بلوچستان بارش نخواهیم داشت.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: تا روز یکشنبه ششم اسفند در نیمه غربی کشور روند افزایش دما پیش‌بینی می‌شود، از فردا تا دوشنبه 7 اسفند در نیمه شرقی کشور و سواحل خزر افزایش دما داریم.

ضیائیان درباره وضعیت جوی پایتخت اظهار داشت: آسمان تهران فردا قسمتی ابری در بعدازظهر وزش باد و نیمه‌ابری پیش‌بینی می‌شود؛ بیشینه و کمینه دما فردا در پایتخت 17 و 8 درجه خواهد بود. 

وی ادامه داد: روز بندعبارس و اهواز با بیشینه دمای 28 درجه بالای صفر گرم‌ترین مراکز استان و شهرکرد با کمینه دمای یک درجه زیر صفر خنک‌ترین مرکز استان خواهد بود.

هواشناسی / هشدار درباره احتمال بروز سیل و طغیان رودخانه‌های کشور

سخنگوی صنعت آب از احتمال بروز سیل و طغیان رودخانه های کشور در دو هفته اول فروردین خبر داد و شرکت آب منطقه‌ای تهران نیز احتمال بروز سیلاب در استان تهران را جدی اعلام کرد.

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، وقوع بارش‌های رگباری، بیش از نرمال و سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌ها در برخی از نقاط کشور، هشداری است که در دو هفته ابتدایی فروردین‌ماه باید جدی گرفته شود.

فیروز قاسم‌زاده، سخنگوی صنعت آب در این خصوص گفت: با توجه به پیش بینی‌های هواشناسی صورت گرفته توسط مراجع ملی و بین المللی، سامانه های بارشی در طول دو هفته اول سال جدید در سطح کشور فعال خواهد بود.

وی افزود: با توجه به اینکه فعالیت این سامانه های بارشی در برخی مناطق کشور بصورت رگباری خواهد بود و بروز سیل و طغیان رودخانه ها را به همراه خواهد داشت لذا از هموطنان عزیز بویژه مسافران نوروزی که احتمال اتراق در چادر و فضای باز دارند، تقاضا می شود به هشدارها و توصیه های ایمنی توجه نموده و مراقبت های لازم را بعمل آورند تا هیچگونه خسارت جانی و مالی متوجه این عزیزان نگردد.

سخنگوی صنعت آب خاطرنشان کرد: در همین راستا توصیه می شود از اتراق در مناطق پست و کم ارتفاع و در مسیل ها و حاشیه رودخانه ها جدا خودداری شود و در شرایط وقوع بارش به مناطق ایمن نقل مکان نمایند.

همچنین طبق اطلاعیه شرکت آب منطقه‌ای تهران، با توجه به شرایط بارشی در فصل بهار، امکان وقوع سیلاب‌های مخرب در سطح حوضه‌های آبریز، رودخانه‌ها و مسیل های استان تهران دور از ذهن نیست، به همین منظور گردشگران که در این روزها قصد تفریح در اطراف رودخانه‌ها و مسیل های اطراف تهران را دارند، باید نسبت به هشدارهایی که توسط سازمان‌های مربوطه اعلام می‌شود توجه جدی داشته باشند.

توقف و نصب نکردن چادرهای مسافرتی در اطراف و بستر رودخانه‌ها حتی رودخانه‌ها و مسیل های خشک، عبور نکردن از عرض جریان‌های سیلابی و نیز مراقبت در کنار جریان سیلاب برای مشاهده یا تصویربرداری و توجه جدی به هشدارهای مسوولان و مأموران در هنگام وقوع سیل، باید مورد توجه جدی گردشگران قرار بگیرد.

لازم به ذکر است، شرکت آب منطقه ای تهران، در ایام نوروز در کنار سایر ارگان های مرتبط برای مهار ‌سیلاب در حالت آماده باش است و رصد و پایش رودخانه های ‌استان تهران توسط اکیپ های گشت و بازرسی امورهای منابع آب تابعه و اطلاع رسانی های مکرر این ‌شرکت به منظور آگاه سازی مردم از شرایط جوی و احتمال وقوع سیلاب، انجام شده است.

گفتنی است، هشدار احتمال وقوع ‌سیلاب در استان تهران کاملا جدی است و شهروندان باید توجه داشته باشند که هر گونه تردد و اتراق در حاشیه ‌رودخانه و مسیل‌ها خطر آفرین و حتی مرگبار است. در ضمن بنرهای هشدار سیل در حاشیه رودخانه‌ها و محل‌های ورودی مکان‌های گردشگری نیز توسط این شرکت نصب شده است که شهروندان باید به آنها توجه ویژه ای داشته باشند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: