پایگاه خبری خانه فوتبال:

کلاهبرداری امری کثیف و فریبکارانه است.کلاهبرداری کاملا دزدی است.کلاهبرداری هر روز با شیوه های جدید اتفاق می افتد.کلاهبرداری مصداق بارز حرام خواری است.کلاهبرداری بیشتر دامن افراد ساده و زودباور را می گیرد.

راز کلاهبرداری در پوشش مسابقه زیبایی چه بود؟

رئیس پلیس فتا پایتخت از شناسایی و بازداشت متهمان یک پرونده سایبری با ترفند شرکت در مسابقه زیبایی خبر داد.
سرهنگ داود معظمی گودرزی امروز یکشنبه ۸ بهمن‌ماه ۱۴۰۲  از شناسایی و کشف پرونده با موضوع انتشار تصاویر خصوصی در پوشش مسابقه زیبایی خبر داد.
رئیس پلیس فتا تهران بزرگ در تشریح این خبر اظهار داشت: تعدادی از شهروندان خانم به پلیس فتا پایتخت مراجعه و اعلام کردند فرد یا افرادی ناشناس تهدید به انتشار تصاویر خصوصی آنها در فضای مجازی کرده و این موضوع زندگی شخصی و خانوادگی آنها را به شدت تحت تاثیر قرار داده است. 
شکات در ادامه اظهارات خود گفتند در یک چالش زیبایی در اینستاگرام ثبت نام کرده و پس از گفت وگوی دوستانه با ادمین صفحه که فردی خوش صحبت بود و اعلام کدهای مختلف برای تکمیل ثبت نام، گرداننده آن صفحه به تمام تصاویر داخل تلفن آنها دسترسی پیدا کرده و آنها را تهدید کرده که اگر مبلغ مورد نظز را برای وی واریز نکنند تصاویر ارسالی آنها را در صفحات مستهجن بارگزاری می‌کند. 
رئیس پلیس فتا پایتخت با اشاره به سرعت عمل پلیس و دستگیری مجرمان قبل از هرگونه اقدام و انتشار تصاویر شهروندان توضیح داد: کارشناسان این پلیس با تحقیقات فنی و اقدامات گسترده سایبری در فضای مجازی هویت متهمان را شناسایی و پس از تشریفات قضایی مجرمان را در یکی از مناطق جنوبی تهران بزرگ دستگیر و به همراه ادله دیجیتال به پلیس فتا منتقل کردند و خوشبختانه با اقدام به موقع و هوشمندانه پلیس تصاویر هیچکدام از شکات در فضای مجازی پخش نشد. 

سرهنگ معظمی گودرزی با تاکید به اینکه به هیچ عنوان نباید در فضای مجازی به افراد ناشناس و غریبه اعتماد کرد و اطلاعات و تصاویر شخصی و خصوصی خود را در اختیار آنان قرار داد بیان داشت: متهمان پس از حضور در پلیس فتا گفتند با ترفند برگزاری چالش دختران زیبا اعتماد دختران نوجوان را به دست می آوردند و کد ورود به صفحات شبکه های اجتماعی آنها را دریافت کرده و با دسترسی غیرمجاز به تصاویر و پیام های خصوصی قربانیان پرونده ، آنها را تهدید به انتشار تصاویر خصوصی و خانوادگی کرده و اقدام به اخاذی از آنان می کردند. 
رئیس پلیس فتا تهران بزرگ با اشاره به اینکه این متهمان با تهدید شکات بیش از چهار میلیارد ریال اخاذی کرده اند به شهروندان توصیه کرد: سوءاستفاده از محتوای خصوصی در شبکه‌های اجتماعی یکی از شایع‌ترین جرائم حوزه فضای مجازی است و برابر ماده ۱۷ قانون جرائم رایانه‌ای هرکس به وسیله سیستم‌های رایانه‌ای و مخابراتی صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد به ‌نحوی که منجر به ضرر یا عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، مرتکب جرم شده و قانون‌گذار برای آن مجازات تعیین کرده است.

کلاهبرداری با سایت همسریابی ساعتی اتفاق افتاد

پسر نوجوان که میلیون‌ها تومان ازحساب افراد مختلف در چند استان کلاهبرداری کرده بود، اعتراف کرد برای این‌که می‌دانستم این‌کار راحت است و به آسانی طعمه‌های خود را در تله می‌اندازم با عکس دخترانی که در اینترنت پیدا کرده بودم، کانال و سایت صیغه یابی راه انداختم و بعد از مراجعه مردان، حساب‌شان را خالی می‌کردم.
مدتی است کلاهبرداری در پوشش سایت‌های صیغه‌یاب رایج شده و قربانیان وقتی با آن‌ها همراه شوند نه تنها از همسر خبری نیست، بلکه حساب‌شان هم خالی می‌شود.
مدتی است کلاهبرداری در پوشش کانال و سایت‌های صیغه‌یاب شگردشان شده و قربانیان وقتی با آن‌ها همراه شوند نه تنها از همسر خبری نیست، بلکه حساب‌شان هم خالی می‌شود. مجرمانش هم گاهی نوجوانانی هستند که فقط برای تامین هزینه‌های تفریح و خوشگذرانی خود، این دام را پهن می‌کنند.
میثم ۴۳ ساله یکی از قربانیان این مجرمان است. او می‌گوید: «چندی قبل از سر بیکاری وارد یک کانال ازدواج موقت شدم. پس از این‌که افراد مورد نظرم را انتخاب کردم به ادمین کانال پیغام دادم که او ادعا کرد برای صحبت با هر کدام از زنان باید ۱۰۰هزار تومان هزینه پرداخت کنم، من هم ۴۰۰هزار تومان به حسابش واریز کردم تا بتوانم با چهار زنی که برای بررسی وضعیت‌شان انتخاب کرده بودم، صحبت کنم.
مرد جوان چهار اکانت اینستاگرامی به من داد و من شروع به صحبت با آن‌ها کردم. با یکی از آن‌ها به توافق رسیدم که مدعی شد باید پول را قبل از حضور بریزم که ۲/۵میلیون تومان به حساب او ریختم، اما دو روز بعد بلاک شدم. آنجا بود که با اکانت فیکی دوباره به صاحب کانال پیغام دادم و متوجه شدم خانمی در کار نیست و صاحب کانال با اکانت‌هایی که خودش با اسم و عکس زنان دیگر ساخته است از من کلاهبرداری کرده است.»
امیر ۵۰ساله هم قربانی دیگراین مجرمان است. او در شکایت خود به ماموران گفته: «بعد ازفوت همسرم بایک کانال همسریابی آشنا شدم. برای این‌که بتوانم وارد شوم باید ۲۰هزار تومان پرداخت می‌کردم. واردسایت شدم و مشخصات حسابم را زدم، اما به دلیل اختلال نتوانستم وارد شوم. ناگهان پیامک برداشت از حسابم آمد و تازه فهمیدم در دام کلاهبرداران گرفتار شدم.»
در این میان، اما ده‌ها گروه و کانال در تلگرام و اینستاگرام وجود دارد که افراد با دریافت مبالغ اندک به عنوان حق آشنایی فرد را تحریک به واریز این پول می‌کنند، اما پس از پرداخت پول دیگر جوابگو نبوده و با بلاک کردن فرد به راحتی دست به کلاهبرداری زده و فرد به علت این‌که مبلغ اندک است و از ترس آبرویش از شکایت صرف‌نظر می‌کند. یکی ازکانال‌های بزرگ تلگرام که در حوزه ازدواج موقت فعال است، با انتشار اطلاعات زنان از شهرهای مختلف مدعی است افرادی را به شما معرفی می‌کند که می‌توانید برای چند ساعت تا چند سال با آن‌ها ازدواج موقت کنید. 
در اطلاعات منتشر شده برای زنان ارقام مختلف از ساعتی ۴۰۰هزارتومان تا شبانه ۱/۵میلیون تومان منتشر شده است. برای آشنایی باید ابتدا ۳۰۰ هزار تومان برای ادمین واریز کنید و بعد از آن دیگر پاسخی از طرف او دریافت نخواهید کرد. مردان همیشه قربانیان این کانال‌ها و صفحات نیستند و گاهی زنان و دختران با مراجعه به پلیس فتا از گردانندگان آن‌ها شکایت می‌کنند. شکایت آن‌ها به دلیل سوء‌استفاده از عکس‌های خصوصی و بردن آبروی‌شان است. این تبهکاران با پرسه در گروه‌های تلگرامی عکس‌های پروفایل زنان و دختران را بدون اجازه سرقت کرده و از آن سوء‌استفاده می‌کنند.

جزئیات کلاهبرداری با تله عکس دختران

کلاهبرداریکلاهبرداران مجازی محصور در سن خاصی نیستند و گاهی با تبهکاران نوجوان یا سالخورده روبه‌رو می‌شویم که به صورت حرفه‌ای نقشه‌های مجرمانه‌شان را اجرا می‌کنند. چندی پیش و با افزایش شکایت برداشت غیرمجاز از حساب افراد در همدان پلیس فتای این استان متوجه شد همه مالباختگان در یک کانال صیغه‌یاب عضو بوده و برای معرفی همسر مناسب، وارد درگاه اینترنتی شده و پس از واریز پول حساب‌شان خالی شده است. 

کارآگاهان پلیس فتا با تحقیقات تخصصی توانستند مدیر کانال را که پسری ۱۵ساله بود درساوه شناسایی و دستگیر کنند. 
پسر نوجوان که میلیون‌ها تومان ازحساب افراد مختلف در چند استان کلاهبرداری کرده بود، اعتراف کرد برای این‌که می‌دانستم این‌کار راحت است و به آسانی طعمه‌های خود را در تله می‌اندازم با عکس دخترانی که در اینترنت پیدا کرده بودم، کانال و سایت راه انداختم و بعد از مراجعه مردان، حساب‌شان را خالی می‌کردم. 
در پرونده‌ای دیگر، مردادماه امسال مرد جوانی به پلیس فتای البرز مراجعه کرد و در شکایتی مدعی شد در یک کانال صیغه‌یابی عضو شدم و مدیر کانال که دختری جوان بود ازمن برای حق معرفی ۱۵میلیون تومان گرفت، بعد هم حساب مرا در کانال مسدود کرد. با این شکایت دختر جوان در شهرستان چهارباغ البرز شناسایی و پس از دستگیری مشخص شد با همکاری برادرش کانال صیغه‌یابی تلگرام راه انداخته و از حدود ۳۰۰۰ نفر یک میلیارد تومان کلاهبرداری کرده‌اند.

سرهنگ علی محمد رجبی، رئیس مرکزتشخیص و پیشگیری ازجرایم پلیس فتا با هشدار درموردفعالیت نرم‌افزارهای صیغه‌یابی گفت: گاهی در موتورهای جست‌وجوگر و حتی گوگل‌پلی، نرم‌افزارهای کلاهبرداری با نام صیغه‌یابی وجود دارد که بدافزار است و دسترسی غیرمجاز به گوشی واطلاعات فرد پیدا می‌کند. 

این بدافزازها باعناوین جذاب درمحیط مجازی قرار می‌گیرند تا فرد را ترغیب به نصب کنند و بعد مشکلاتی را به وجود می‌آورند. به گفته رجبی هیچ نرم‌افزارصیغه‌یابی و دوست‌یابی در کشور ما مجوز ندارند و عمدتا افرادی که با این عناوین نرم‌افزاری تولید یا درفضای مجازی فعالیت می‌کنند نیت سوء و کلاهبرداری دارند.

این مقام مسئول با اشاره به این‌که تبلیغات صیغه‌یابی هم ممنوع است، تاکید کرد: افراد باید توجه داشته باشند که به هیچ وجه در رسانه‌ها و صفحات مجازی خود تبلیغ کانال و صفحات دوست‌یابی یا صیغه‌یابی را تروج نکنند، چرا که هیچ مجوزی برای فعالیت اینگونه صفحات صادر نشده وغیرقانونی هستند. 

به گفته وی، گاهی افراد برای سرگرمی وارد این شبکه‌ها و صفحات شده، اما با تبلیغات فریبنده و وسوسه‌کننده گرفتار کلاهبرداری شده و برای رسیدگی به پرونده به پلیس فتا مراجعه می‌کنند. پلیس درصورت برخورد با نرم‌افزارها، صفحات و کانال‌های صیغه یابی با آن‌ها برخورد می‌کند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: