پایگاه خبری خانه فوتبال:

سازمان هواشناسی کشور یک سازمان دولتی است.سازمان هواشناسی مسئولیت رصد و بررسی و آمار هوا و بارش را به عهده دارد.سازمان هواشناسی با بررسی نقشه های هواشناسی و اطلاعات ماهواره ای سعی در اعلام وضعیت آینده هواشناسی  هشدار لازم دارد.

هشدار سیل در ارتفاعات تهران و مازندران

مدیریت بحران استانداری تهران با صدور هشدار سیل در ارتفاعات تهران از آماده‌باش این مدیریت برای احتمال وقوع سیلاب در ارتفاعات این استان خبر داد. 

مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران در پی هشدار سیل از آماده‌باش این مدیریت برای احتمال وقوع سیلاب در ارتفاعات این استان خبر داد.

مدیریت بحران استانداری تهران عصر یکشنبه پیرو ابلاغ هشدار زرد که طی روز گذشته اعلام شده بود از صدور هشدار نارنجی و احتمال سیلابی شدن مسیل ها خبر داد و اظهار داشت: تاکید موکد مدیریت بحران همچنان اجتناب از اتراق کنار رودخانه‌ها است.

یزدی مهر با بیان اینکه طبق اعلام هواشناسی از فردا دوشنبه ۱۶ مرداد تا صبح چهارشنبه ۱۸ مرداد در بعضی ساعت‌ها وزش باد شدید و گاهی خیلی شدید پیش بینی شده است، گفت: از شهروندان می‌خواهیم از حضور در ارتفاعات بپرهیزند.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری تهران بر پاکسازی کانال‌ها و مسیل‌ها تاکید کرد و در عین حال از اعلام آماده‌باش به دستگاه‌های امدادی و خدماتی نیز خبر داد و اضافه کرد:‌ با توجه به پیش‌بینی انجام شده اداره کل مدیریت بحران استان تهران به همه دستگاه‌های امدادی، خدماتی اعلام آماده‌باش کرده و این دستگاه‌ها نیز برای امدادرسانی به هرگونه حادثه احتمالی از آمادگی لازم برخوردار هستند.

هواشناسی:بارش سنگین در مازندران

اداره کل مدیریت بحران استانداری با اشاره به هشدار نارنجی هواشناسی مازندران نسبت به احتمال جاری شدن روان‌آب و و وقوع سیلاب‌های نقطه‌ای و محلی، کاهش دید، رانش زمین و احتمال ریزش سنگ در محورهای کوهستانی بویژه در دامنه‌ها و ارتفاعات این استان از بعدازظهر فردا دوشنبه تا اواخر وقت روز چهارشنبه هفته جاری هشدار داد.

این اداره کل روز یکشنبه با انتشار اخطاریه‌ای اعلام کرد که بر اساس اعلام هواشناسی مازندران مبنی بر عبور متناوب امواج در تراز میانی جو، آسمان مازندران از فردا دوشنبه با رگبار متناوب باران، وزش باد، رعد و برق و با احتمال بارش تگرگ همراه خواهد بود و این وضعیت تا اواخر وقت روز چهارشنبه هفته جاری تداوم خواهد داشت.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری مازندران با اشاره به پیش بینی هواشناسی مازندران مبنی بر ورود سامانه ناپایدار جوی، گفت: با عبور متناوب موج در تراز میانی جو، آسمان مازندران از فردا تا روز چهارشنبه بویژه در ارتفاعات با رگبار متناوب باران، وزش باد، رعد و برق و با احتمال بارش تگرگ همراه است.

حسینعلی محمد شیرکلاهی اظهار داشت: با فعال شدن این سامانه احتمال جاری شدن روان‌آب، وقوع سیلاب‌های نقطه‌ای و محلی، رانش زمین و احتمال ریزش سنگ در محورهای ارتباطی مازندران از فردا دوشنبه تا اواخر وقت روز چهارشنبه دور از انتظار نخواهد بود.

وی از بخشداران و دهیاران خواست تا علاوه بر انجام اقدامات پیشگیرانه، آمادگی و تمهیدات لازم را برای مقابله با حوادث غیرمترقبه اتخاذ کنند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری مازندران علاوه بر توصیه به کوهنوردان مبنی بر خودداری از صعود به ارتفاعات در طی این ایام، از شهروندان نیز خواست از اتراق کردن در حاشیه رودخانه ها، مسیل ها و ارتفاعات خودداری کنند.

هشدار جوی سطح نارنجی هواشناسی مازندران

هواشناسی مازندران نیز با اشاره به رگبار متناوب باران، نسبت به احتمال جاری شدن روان‌آب و وقوع سیلاب‌های محلی و نقطه ای، کاهش دید، وزش باد، رانش زمین و خطر ریزش سنگ در محورهای کوهستانی این استان از فردا دوشنبه تا اواخر وقت روز چهارشنبه هفته جاری هشدار داد.

هواشناسی مازندران روز یکشنبه با صدور هشدار سطح نارنجی، پیش بینی کرد آسمان این استان از عصر فردا دوشنبه تا اواخر وقت روز چهارشنبه با بارش باران رگباری، وزش باد و با کاهش دید همراه خواهدبود.

هواشناسی منطقه اثر فعالیت این سامانه جدید را دامنه ها و ارتفاعات استان اعلام کرد و نسبت به احتمال جاری شدن روان آب و وقوع سیلاب های محلی و نقطه ای، ریزش سنگ و اختلال در تردد محورهای کوهستانی، رانش زمین و بارش تگرگ در طی این مدت هشدار داد.

هواشناسی مازندران در این اطلاعیه ضمن هشدار به کوهنوردان برای خودداری از صعود به ارتفاعات به شهروندان نیز توصیه کرد علاوه بر اسکان در کنار رودخانه ها، در هنگام تردد در محورهای کوهستانی، جوانب احتیاط را در نظر بگیرند.

هواشناسی مازندران شرایط جوی مازندران را براساس تجزیه و تحلیل آخرین نقشه های پیـش یابـی هواشناسـی در روز یکشنبه، صاف تا نیمه ابری و از بعدازظهر با افزایش ابر در ارتفاعات با رگبار پراکنده باران، احتمال رعد و برق و وزش باد و در روزهای دوشنبه تا چهارشنبه را نیز در مناطق ساحلی و جلگه ای صاف تا نیمه ابری همراه با تداوم هوای گرم و شرجی بویژه در ساعات بعدازظهر با افزایش ابر و احتمال رگبار پراکنده و در دامنه ها و ارتفاعات نیمه ابری در ساعات بعدازظهر تا اوایل شب ابری همراه با رگبار و رعد و برق و وزش باد پیش بینی کرده است.

شرایط جوی مازندران از روز پنجشنبه تا شنبه آینده نیز صاف تا نیمه ابری همراه با افزایش تدریجی و محسوس دما پیش بینی شده است.

داده‌های دریافتی از ایستگاه‌های هواشناسی نشان می‌دهد که قراخیل قائم شهر با ثبت دمای ۳۴.۳ و کلاردشت با ۲۳ درجه سانتی‌گراد بالای صفر به ترتیب گرم‌ترین و خنک‌ترین مناطق مازندران در طی ۲۴ ساعت گذشته بودند.

دمای هوای شهر ساری مرکز مازندران نیز امروز در گرم‌ترین ساعت به ۳۵ درجه سانتی گراد بالای صفر می‌رسد که این میزان در مقایسه با روز گذشته تغییر محسوسی نخواهد داشت.

وضعیت دریای خزر در روز جاری نیز همراه با باد ضعیف و موج کوتاه پیش بینی شده است.

هشدار بارش‌های سیل‌‌آسا در ۸ استان

​سازمان هواشناسی با صدور هشدار فعالیت سامانه بارشی در ۸ استان از احتمال آب‌گرفتگی، سیلاب ناگهانی، برخورد صاعقه و شکستن درختان کهنسال خبر داد.

بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی طی 2 روز آینده در شمال استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی،‌ برخی مناطق اردبیل، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی،‌ سمنان و ارتفاعات استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی رگبار،‌ رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی و در مناطق مستعد گردوخاک پیش‌بینی شده است.

از روز دوشنبه تا چهارشنبه این وضعیت در شمال غرب، دامنه‌های شمالی و جنوبی البرز مرکزی، برخی مناطق سمنان،‌ اصفهان و استان‌های واقع در دامنه‌های زاگرس مرکزی روی می‌دهد.

طی 3 روز آینده در ساعات بعدازظهر و اوایل شب در شمال و شرق هرمزگان، جنوب کرمان،‌ جنوب و جنوب شرق فارس رگبار،‌ رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی و گردوخاک پیش‌بینی می‌شود.

سه‌شنبه این وضعیت علاوه بر مناطق مذکور برای غرب یزد و شمال فارس پیش‌بینی شده است. طی 5 روز آینده در برخی مناطق شمال شرق و شرق به‌ویژه زابل،‌ بخش‌هایی از مرکز و دامنه‌های جنوبی البرز در برخی ساعات وزش باد شدید گاهی همراه با گردوخاک پیش‌بینی می‌شود. شرق دریای عمان طی 5 روز آینده مواج است.

زمان خنک شدن هوای تهران با پیش بینی هواشناسی 

روند تدریجی کاهش دما از امروز آغاز می شود و احتمال بارش باران طی روزهای آینده در تهران وجود دارد.

اداره کل هواشناسی استان تهران اعلام کرد که از ظهر یکشنبه تا چهارشنبه (۱۵ تا ۱۸ مرداد) با گذر متناوب امواج بارشی از شمال استان، آسمانی نیمه‌ابری تا ابری (به ویژه در ساعت‌های بعد از ظهر و شب)، وزش باد شدید تا خیلی شدید (به ویژه در نواحی جنوبی و ارتفاعات) و در بعضی ساعت‌ها بارش باران گاهی رگبار و رعد و برق (به ویژه در نیمه شمالی و ارتفاعات) مورد انتظار است.

 بر اساس بررسی نقشه‌های پیش‌یابی و تحلیل الگوهای پیش‌بینی عددی، وضعیت جوی استان تهران طی سه روز آینده، آسمانی صاف تا قسمتی ابری، در ساعات عصر و شب، افزایش ابر همراه با افزایش سرعت وزش باد، گاهی وزش باد شدید به ویژه در نیمه جنوبی استان (در مناطق مستعد گاهی با خیزش گردوخاک) و امکان انتقال گرد و غبار از استان‌های مجاور و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود.

از ظهر یکشنبه تا چهارشنبه (۱۵ تا ۱۸ مرداد) با گذر متناوب امواج بارشی از شمال استان، آسمانی نیمه‌ابری تا ابری (به ویژه در ساعت‌های بعد از ظهر و شب)، وزش باد شدید تا خیلی شدید (به ویژه در نواحی جنوبی و ارتفاعات) و در بعضی ساعت‌ها بارش باران گاهی رگبار و رعد و برق (به ویژه در نیمه شمالی و ارتفاعات) مورد انتظار است.

همچنین از امروز تا چهارشنبه روند تدریجی کاهش دما در بیشتر نواحی استان پیش‌بینی می‌شود و در مدت فعالیت سامانه بارشی، گاهی گرد و خاک و کاهش دید در نواحی جنوبی و گاهی مه و لغزندگی جاده‌ها در دامنه‌ها و ارتفاعات شمالی مورد انتظار است.

براساس این گزارش، ایستگاه ورامین و فرودگاه امام‌خمینی (ره) با بیشینه دمای ۴۲ درجه سانتیگراد گرم‌ترین ایستگاه‌های استان تهران در ۲۴ ساعت گذشته گزارش شده‌اند.

طبق اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، آسمان تهران فردا (۱۴ مردادماه) قسمتی ابری در بعضی‌ ساعت‌ها نیمه‌ابری تا ابری، همراه با افزایش باد با احتمال وزش باد شدید و حداکثر دمای ۳۸ و حداقل دمای ۲۸ درجه سانتیگراد پی‌بینی می‌شود و برای روز یکشنبه (۱۵ مردادماه) صاف تا قسمتی ابری در بعضی ساعت‌ها وزش باد در شب نیمه ابری با حداکثر دمای ۳۸ و حداقل دمای ۲۸ درجه سانتی‌گراد پیش‌بینی می‌شود.

هواشناسی

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: